Як покращити якість і зворот вишивки?

Традиційно вважається, що зворотня сторона вишивки вказує на майстерність авторки й більше того має своє символічно-енергетичне навантаження. Плутана неохайна нитка - таке саме буде і життя у цій сорочці! На майстер-класах я зазвичай кажу, що зворот є другорядним при навчанні і спочатку потрібно сфокусуватися на самій техниці та задоволенні від процесу. А коли ж тоді вже можна переходити до вдосконалення звороту? Час настав!

Є кілька аспектів, які допомагають покращити якість вишивки та її зовнішній вигляд. Перший, який я хочу згадати, але не зупинятися на ньому надто детально, це якість матеріалів. Звісно акуратність і техніка важливі, але з неякісних чи зношених матеріалів шедевра не вийде. Як підібрати нитки та тканину для вишивки - це тема окремого допису, але короткі і прості поради:

  • Не використовуйте повторно нитку. Випороті нитки йдуть в інший крафтовий проект або в смітник. Структура нитки пошкоджується, тож вигляд вже буде не той.

  • Не шкодуйте матеріалів. Економність - це чудова риса і користь для екології. Втім при підготовці до роботи та в процесі вишивки розраховуйте матеріали, які потрібні реалістично. І не варто намагатись вишити ще пару хрестиків до закінчення рядка на залишках короткої нитки - натяжіння буде іншим і загальний вигляд цього елемента може спотворитись.


Як зробити зворотню сторону краще?


Планування

Плануй вишивку по схемі до початку. Завжди добре роздивитися схему перед початком роботи і продумати свої ходи наперед, як в шахах.

Вишиваємо зазвичай з центру схеми, колір за кольором, якщо є контури або чорний, то спочатку їх, а потім заповнення.

Прикинь геометрію орнамента і своїх переходів. Які елементи та ряди краще вишити спочатку, щоб потім було легше перейти без довгих “прольотів” та закріпити нитку під ними.






 











Закріплення

Почнемо із закріплення нитки на початку.

В багатьох техніках закріплення нитки починається однаково. Ми робимо маленький стібок, на який накладається зверху вже справжній перший стібок відповідно до схеми. Хвостик залишається на лицьовій стороні, а потім зрізається дуже близько до канви після кількох стібків, щоб нитка гарно закріпилася.

Якщо ви вишиваєте у парну кількість ниток, то можна закріплювати нитку через петлю на кінці. Для цього ми складаємо півтовщини пополам (одну нитку в дві, дві в чотири) і продіваємо в голку кінцями, щоб на іншій стороні залишилася петля для закріплення.

Не варто робити вузлики, вони неохайно виглядають, випирають з лиця, і до того ж несуть негативну енергетику носію готового виробу. Ну всі ж хочуть, щоб життя було гладеньке і без вузлів, правда?

























Використовуй різні напрямки вишивання.

Часто найгарніший зворот виходить, уоли ми йдемо зліва направо по півхрестика і потім назад. Тоді на звороті виходить симпатичний заборчик, паралельний, охайний і зручний для закріплення.

Але це в ідеалі. Схеми бувають різні, і якщо прямі паралельні ряди - це не та історія, можна спробувати прилаштувати порядок вишивання між рядами або використати інше направлення.

Наприклад, можна вишивати “човниками” в одному напрямку відшиваючи повний хрестик і заходячи на крок вперед, ніби як у шві назад голкою.

Щоб не збитися, запам'ятай правило: рухаємося в тому напрямку, куди вказує голка.

Ще один важливий лайфхак це вишивання в два прокола.

Це коли ми завжди тримаємо руку з лицьової сторони і вколюємо і виколюємо голку за раз. При вишиванні на пяльцях потребує деякої спритності та навички і не зажди підходить, але зазвичай є дуже корисною в роботі. Ця техніка має багато переваг:

  • рівномірне натяжіння нитки по всьому орнаменту, нитка краще лягає в одному напрямку;

  • Легше планувати і бачити переходи нитки зі зворотного боку. За такої техніки тримай голку суто вертикально (або горизонтально) і вона сама підкаже тобі найбільш оптимальні шляхи.

  • Швидкість. Це дійсно як мінімум вдвічі швидше за вколювання і виколювання з переносом руки кожного разу.


    Закріплення на закінчення

    Закріплюємо нитку обвиваючи її навколо кілької стібків зі зворотнього боку

    Коли закінчуєш окремий елемент чи колір, закріплюй нитку вздовж прямих ліній зі звороту. Вибирай також менш випуклі лінії, тоді не буде створюватися зайвий асиметричний об'єм.

    Закінчувати нитку протягуючи вздовж прямих ліній.



Як зробити лицьову сторону краще?

Способів вдосконалити лицьову сторону можу порадити небагато. На мою думку, головний лайфхак - це витримувати рівномірне натяжіння. Для цього варто брати не дуже довгу нитку, слідкувати на стібками та поправляти нитки тканини, якщо раптом перетягнули.

Допоможе також і вишивання в два прокола, яке вже згадувалося вище. Вишивка тоді буде не тільки більш рівномірною, а ще й більш опуклою з лицьового боку.

Комусь дуже заходить вишивання на станку двома руками. Тут як і з набиранням тексту “всліпу”, коли починаєш, виходить дууууже повільно і коряво, але коли опануєш навичку, то процес стає швидким, якісним та інтуітивним.

Маленька, але важлива деталь: вишивай завжди на підготовленій, чистій і випрасованій тканині. Це не тільки про охайність та якість вишивки, а ще й про твій звязок із вишивкою. Якщо вкладаєш душу, то виходить гарніше. Вкладати душу в затерту, забруднену і пожмакану вишивку не хочеться якось, правда?

І на додачу скажу, що і лицьова і зворотня сторона, натяжіння і розумні ходи планування найкраще виходять, якщо вишивати “в потоці”, як би езотерично це не звучало. Втім зосередженість та розмірений плин думок відображаються на вишивці - перевірено на собі!

Вважай вишивання своїм видом медитації та рівних тобі стібків!



Comments

Email again:

Previous

Символи в українській вишивці: тварини

Next

Share this article