Символи в українській вишивці: тварини

Ми часто говоримо про геометричні орнаменти та їх символізм в українській традиційній вишивці, втім на сорочках, рушниках та інших вишитих речах часом можна зустріти й інші мотиви - наприклад, екзотичних птахів, оленів та левів. Що ж вони означають і, головне питання, де коти?

Українська традиційна вишивка багата на різноманітні орнаменти та мотиви. Є багато прихильників теорії, що кожен елемент у традиційній вишивці має своє значення, а їх поєднання створюють особливий сенс закодований у вишиванці та вишитих рушниках. Є і критики цієї теорії, які кажуть про те, що люди просто вишивали ті орнаменти, які їм подобалися і ті на які мали схеми.

Я вважаю, що обидві сторони мають рацію, адже люди різні і вишивка має теж різне призначення - щось ми вишиваємо для естетичної насолоди, окраси чи данині моди, а щось для особливого оберегу, вкладаючи свою душу, думки та енергію з певним побажанням на майбутнє.

Птахи

Найпопулярнішими живими істотами в українській вишивці є птахи. Майстрині вишивали різних птахів до різних випадків і є позиція, що кожен з видів має своє символічне значення. Що ж мені вдалося знайти про значення пернатих..

Голуб - символ щирої любові, вірності, злагоди й ніжності. Також голуби зображалися як символи Святого Духу у вишивці християнських мотивів. Часто вишиваються у парі.

Ластівка - символ гарної звістки, новин, початку нового життя та весни.

Пава - символ молодості та розквіту сил, символ вічності. На весільних рушниках несе образ благополуччя і сімейного щастя.

Півень - символ сонця та вогню, перемоги сил добра та світла над темрявою, захисник від зла. У міфології багатьох культур півень своїм співом сповіщає про прихід нового дня та перемагає темряву, своїм криком він розганяє нечисту силу, відлякує мерців.

Лебідь – символ вірності, любові й чистоти.

Часом вишивали навіть курей, які символізували сім’ю та добробут.

Зозуля – символізує довголіття, символ віщого птаха, самотності, жіночого суму.

Лелека – оберіг немовлят, символ міцної сім'ї. Часто зображувалася пара лелек у гнізді.

Орел – символ влади, сміливості, рішучості.

Сокіл – символ чоловічої краси, сили та розуму.

Птахи у парі часто зображені на весільних рушниках і, що важливо, голівками один до одного як символ злагоди. Шлюбну пару символізують соколи, голуби, півні. Часто вони або тримають у дзьобику гілочку калини, або сидять на гілках дерева – символу нової сім’ї.


Тварини

У вишивці тварини зустрічаються не так часто, як птахи, проте кілька яскравих персонажів ми тут теж знайдемо.

Кінь - символ вірного помічника та друга, допомога в службі, справах та господарстві дуже часто використовувався за козацької доби, але відомий як символ ще з язичницьких часів - кінь бога Перуна був шанованим персонажем і його помічником.

Лев - сила, хоробрість, гнів, а також великодушність. Образ лева ймовірно перейшов у вишивку з геральдики, часто зустрічається у вишивці козацької старшини, а також у вишитих роботах Львівщини як символ регіону.

Змія – символ знання та довголіття, найчастіше була спрощена до геометричного орнаменту.

Лось та олені – родючість, сила, добробут.


Міфічні тварини

В українській вишивці можна зустріти і казкових тварин, які не існу.ть в природі, але знайшли своє місце у візуальних образах на рушниках та вишитих декоративних елементах.

Дракон - використовувався як охоронний символ від зла та вишивався на весільних рушниках

Крилаті коні зустрічаються у вишивці Східного і Південного Поділля, також були помічені єдинороги на рушнику з Волині. Втім точне їх символічне значення мені не вдалося знайти.

Сирина -
істота з тілом птаха та головою жінки, схожа на давньогрецьку сирену - згадується ще з часів Київської Русі, символізує силу та мудрість.

То де ж коти?

Цікаво, що така популярна у всі часи тваринка як кіт не часто зустрічається у традиційній українській вишивці, ні на одязі, на на рушниках. Котів ще можна знайти на вишитих картинах та панно, де найбільш ймовірно символічного значення вони не мають.

Чому ж немає котів у вишивці? Нам залишається здогадуватись і теоретизувати, що коти протягом певного довгого періоду мали не найкращий імідж та асоціювалися з магічними силами та нечистим духом. Цей образ зокрема підкріплювався і церквою.

Хоча в Україні ставлення до магії та відьомства було кращим ніж в Західній Європі, а кіт був улюбленою свійською тварину із початку часів, все ж у вишивці котів ледь ледь можна знайти.

Втім цю несправедливість можна виправити зараз у сучасній вишивці. Кому рушник-оберіг з котами?



Comments

Email again:

Previous

Як доглядати за вишиванкою?

Next

Як покращити якість і зворот вишивки?

Share this article