Як доглядати за вишиванкою?

Власникам вишиванок, особливо вишитих вручну самостійно чи близькою людиною, точно не хочеться зіпсувати роботу у пранні або необережною помилкою у догляді. Як зберегти же гарний вигляд вишитих робіт якнайдовше? Давайте розберемося поетапно, як прати, сушити, прасувати і зберігати вишиті речі.

Прання

Почнемо із прання, оскільки це один із найскладніших елементів догляду. Навіть якщо ми дуже обережно носимо вишиванку тільки на свята, все одно зрештою її доведеться випрати.


Найважливіша вимога - це температура води. Вишиті роботи слід прати у ледь теплій або прохолодній воді з додаванням рідкого мила чи мильної стружки. Не додавайте пральний порошок або інші засоби, як мінімум, вони можуть нерівномірно розчинитись і гранулки застрягнуть у вишивці. Також порошок, відбілюючі та лоровані засоби не слід використовувати через те, що вони можуть вимити колір із ниток.

Деякі майстрині радять додавати трохи оцту у воду для збереження яскравих кольорів.


Машинне прання не рекомендується, щоб не пошкодити фактуру вишивки. Але якщо ви все-таки готові ризикнути, обирайте режим делікатного або ручного прання на 30 градусів без віджиму та без сушки. Не додавайте капсули або порошок під час прання, адже вони можуть залишитися у вишивці.


Після прання в жодному разі не можна скручувати тканину із вишивкою. Натомість можна використати такий лайфхак - покласти вишиванку на розгорнутий рушник, скрутити рушник разом із вишиванкою всередині у рулет, трохи притискаючи, щоб рушник увібрав воду, і потім розгорнути.


Якщо ви і процесі вишивки власної сорочки і хочете випрати її, рекомендується випрати кожну деталь виробу перед його зборкою, так можна позбутися непомітних забруднень які вишивка накопичила у процесі роботи, а також це дасть тканині рівномірно збігтися перед зшиванням, що допоможе не помилитися із розміром та припусками.

Просушування

Сушити вишиті речі найкраще у горизонтальному положенні. Вишиванку треба розкласти на нейтральній натуральній тканині чи рушнику і дати просушитися. Якщо вишивку, особливо нові роботи, повісити вертикально, є ризик, що кольори можуть “потекти”.

Не варто використовувати машину сушку, оскільки вона може пошкодити текстуру вишивки.

Також не слід залишати вишивку надовго під прямим сонячним промінням, щоб кольори вишивки не вигоріли.

Прасування

Почнемо із початку - коли починати прасувати? Якщо вишиванка зроблена із льону чи схожих натуральних тканин, то краще її прасувати ще напіввологою. Інші тканини слід спочатку досушити, але якщо під час прання утворилися заломи, то їх теж можна прибрати, прасуючи тканину напіввологою.

Вишиванки прасують тільки з вивороту. Хитрість, яка дозволяє зберегти фактуру вишивки, полягає в тому, що під лицьову сторону вишивки потрібно підкласти м'який рушник, і далі почати прасувати з виворотнього боку. Праску слід рухати обережно від центру або вздовж нитки основи, щоб структура тканини не деформувалася.


Зберігання

Найкраще зберігати вишиванки розвішаними на вішачках, тоді вишивка не буде заломлюватись так, як у складеному вигляді.

Деякі вишиті вироби, наприклад, рушники та скатертини можна зберігати згорнутими у рулон.

Не забуваємо про вміру тепле і сухе приміщення та засоби проти молі.

Вишиті картини варто оформлювати під скло із захистом від сонячного проміння. Так вони не вицвітуть, не припадуть пилом і будуть в ідеальному стані дуже довго.


Нехай вишитий одяг залишається в бездоганному стані, залишається предметом захоплення і гордості, та переходить від покоління до покоління!






Comments

Email again:

Previous

Мій топ улюблених технік вишивання

Next

Символи в українській вишивці: тварини

Share this article