Мій топ улюблених технік вишивання

Я люблю пробувати щось нове, тож у вишиванні я теж намагаюся опанувати різні техніки, особливо стародавні. Для мене це також такий нестандартний спосіб вести діалог із попередніми поколіннями.

Очевидно, що різних технік вишивки, які використовувалися на території України, багато. Але що таке багато? В різних джерелах я бачила згадування 100-120, а то 200 різних швів. “Бабусина книга” дає туторіали на 80 з лишком.

Я наразі з них опанувала 28 і це здається така мала частка у морі різноманітності вишивальної майстерності.

Хочу поділитися з вами деякими моїми улюбленими швами та історіями про них.


Мої шви:

  1. Вперед голокою

  2. Назад голкою

  3. Стебловий

  4. Кривулька

  5. Тамбурний

  6. Колоскова гладь

  7. Ретязь поперечна

  8. Обметувальний

  9. Хрестик звичайний

  10. Хрестик прямий

  11. Болгарський хрест

  12. Півхрестик

  13. Набирування

  14. Обкрутка

  15. Французький вузлик

  16. Штапівка

  17. Вишивка бісером

  18. Лиштва

  19. Низинка проста

  20. Низинка замкова

  21. Подільска качалочка

  22. Гладь художня

  23. Полтавська гладь

  24. Занизування

  25. Солов’їні вічка

  26. Вирізування

  27. Одинарний прутик

  28. Подвійний прутик

Тамбурний шов

Це один із основних оздоблювальний швів, який дуже часто використовується для створення контуру у рушниках. Якщо бути більш точною, то одному із видів рушників, адже стилів і видів рушників існує сила-силенна.

З тамбурним швом мене познайомила моя бабуся. Хоч вона і спеціалізується на виробах гачком, у її заміському будинку під Кропивницьким стіни були прикрашені свого роду панно, вишитими саме тамбурним швом. На великих полотнах із цупкої тканини, найчастіше вовняної, вона вишила рослинні мотиви фантазійної форми, схеми і візерунки до яких складала сама.

Я тоді ще маленькою роздумувала, звідки така дивна назва “тамбурний” шов - чи то від “тамбуру” у потязі, чи від “тамбурину”- інструменту. Зараз вже я дізналася, що таки одна з моїх версій була вірною - “tambour” з фр. барабан дав назву цьому шву через те, що за цієї техніки тканину слід добре натягнути у пяльцях як барабан. Сам шов відомий ще з часів

Давньої Греції.

Показати його простіше ніж описати, тож далі покрокова інструкція.

Низинка, низь

Опанувати низинку мені вдалося не з першого разу і, маю зізнатися, мені дійсно довелося докласти зусиль для того, щоб в’їхати в схеми і зорієнтуватися у процесі. Ця техніка чудово розвиває просторову уяву і абстрактне мислення.

Низинка характерна тим, що її вишивають із звороту виробу. Спочатку здається, що це дуже незручно, але потім по ходу просування взором розумієш, що це єдиний можливий спосіб не заплутатися у візерунку, особливо, якщо вишивати традиційно чорним кольором.

Низь або низинка імітує ткацтво на верстаті і застосовується як його альтернатива у сорочках та інших елементах одягу, рідше - як допоміжний шов на рушниках. Окрім звичайної є ще замкова низинка, в якій робляться невеличкі “замочки”, щоб нитка не провисала на довгих і масштабних елементах. Дуже зручно і класно виглядає.

Взагалі думаю, що це дуже практичний шов, адже ним можна вишити велику площу відносно швидко. Коли опановувала низинку я думала про свою прабабусю..” От ти та спеціально продумувала узори, щоб можна було швидко заповнити велику площу тканини? Бабуся, а як же тобі вдавалося шити ці узори при слабкому світлі? У мене просто очі випадають від напруги! Можливо тобі відчувалося інакше, бо очі не втомлювалися за день від роботи за комп’ютером та смартфоном.. Але все ж.. А як ти малювала схеми під низь? Орнаменти ніби інтуїтивні за своєю формою, а помилок не толерують!

Так хотілося б тебе, про все розпитати прабабусю…


Солов’ні вічка

За дуже романтичною назвою стоїть техніка, якою ми вишиваємо мереживні отвори з округлими, ромбовидними або квадратними краями. Ця техніка часто використовується у декоруванні вишитих сорочок, рушників під хліб та інших декоративно-обрядових елементів.

Солов’їні вічка використовують як у поєднанні з іншими техніками, наприклад, лиштвою, різними видами мережки і гладі, так і як самостійну техніку для вишивання візерунків, повністю змережані “вічками” і які дійсно зачаровують погляд.

Цю техніку вишивають на рівномірній м’якій тканині, тоненькими нитками з бавовни, шовку, льону або нитками іншого рослинного походження. Вона є достатньо простою, але потребує деякої спритності та терпіння, ну і звісно практики. Ми закріплюємо нитку і починаємо обшивати умовний отвір з центру назовні рухаючись через отвори по колу та проходячи через один і той самий отвір полотна в центрі. Таким чином ми рівномірно розтягуємо його і утворюємо те саме “солов’їне вічко”. Коли ж ми робимо серію “вічок”, то спочатку вишиваємо по половинці “вічка” в ряд з одного боку, а потім закриваємо їх другою половинкою.

Цікавий прийом можна застосувати, коли два ряди щільно вишитих соловїних вічок можна розрізати посередині між рядами і таким чином обробити виріз або горловину сорочки.

Мені ця техніка дуже подобається, тому що вишиваючи солов’їні вічка ми додаємо легкості та динамічності виробу. А ще за вдало підібраної товщини нитки для вишивання до ниток полотна “вічка” виглядають дуже акуратно і мило, як цукерочки.

Це відчуття, коли дивишся на готову вишивку і очі радіють, які всі стібочки та елементи гарненькі, гармонійні та заворожуючі - це мій дуже суб'єктивний, але надійний критерій успіху та якості!


Болгарський хрест

Це фішка моєї прабабусі Марійки. Болгарським хрестом дуже яскравих кольорів вона вишивала здебільшого подушки. В дитинстві мені дозволялося навіть спати вдень на моїй персональній подушечці. І звісно я спала прямо обличчям на хрестики, які обов’язково відпечатувалися візерунком на щоці. На що мама і бабуся непомітно схвально кивали головою, мовляв, так і треба, це печатка для підживлення українського духу.

Болгарський хрест виконується на рівномірній тканині або більш великій канві бавовняними або вовняними нитками. Нитка закріплюється з виворітного боку. Виводимо нитку з нижнього лівого кута у правий верхній і так спочатку накладається звичайний косий хрестик, а потім поверх нього прямий. Послідовність виконання стібків хрестиків можна і змінити, але головне, щоб вона скрізь залишалася незмінною в роботі. В результаті має вийти ніби сніжинка із 8 промінцями.

Болгарський хрестик виходить більш об'ємним та фактурним. Орнамент, як правило, використовується геометричний. Саме тому ця техніка чудово підходить для оздоблення декоративних виробів, килимів, панно, подушок і т.д.

Comments

Email again:

Previous

Книга моєї бабусі - Історія про українську вишивку від Аліни Паас

Next

Як доглядати за вишиванкою?

Share this article